Kereszt kerül a gellérthegyi Szabadság-szoborra

A portál érdeklődésére nem válaszolt a konstrukcióért felelős Várkapitányság, azonban honlapjukra az alábbi indoklás került ki:

 

„A talapzatra elhelyezünk egy keresztet, az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumát. Arra a talapzatra, amelyet a sztálinista Borisz Jofan tervezett, és ahol korábban a szovjet katona szobra állt, egy keresztet állítunk.”

 

A szovjet katona szobra ugyan a rendszerváltás után eltűnt a talapzatról, és a Szoborparkba került, és az utóbbi évtizedekben Kisfaludi Strobl Zsigmond emblematikus műve eredeti koncepciójának megfelelően magasodott a város fölé. Egészen addig, amíg a jelenlegi kurzus ismét meg akarja változtatni azt, minden társadalmi egyeztetés nélkül. A főváros főépítésze, Erő Zoltán is csak a HVG-től tudta meg a tervet, hiszen beleszólásuk nincs. Erő Zoltán lapunknak azt mondta: semmi szükség az eredeti koncepció megváltoztatása és egy újabb szimbólum elhelyezésre a szimbólumokkal úgyis telezsúfolt területen – írja a HVG.

 

Ráadásul az 1975-ben elhunyt Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei, miután megkereste őket a Citadella-tépítést tervező, Taraczky Dániel vezette Art1st Design Stúdió, egyértelműen jelezték, nem járulnak hozzá a szobor talapzatára a tervezett kőkereszt kerüljön. Úgy tűnik, a Várkapitányságot nem érdekli a tiltakozás, ahogy annak idején a Kossuth téri Kossuth-szobor kapcsán sem törődött a NER a jogtulajdonosok véleményével. Taraczky Dániel irodája tervezte egyébként az Orbán család Hatvanpusztai birtokát is.

 

A főváros főépítésze a HVG-től tudta meg a tervet, amelybe nincs beleszólásuk. Erő Zoltán a lapnak azt mondta: semmi szükség az eredeti koncepció megváltoztatása és egy újabb szimbólum elhelyezésre a szimbólumokkal úgyis telezsúfolt területen.