Az ország veje, Tiborcz István cégbirodalma 30 milliárdhoz köthető adóelkerüléssel élt

Tiborcz István és a BDPST-birodalom az elmúlt öt évben körülbelül 30 milliárd forintnyi adókedvezményt realizáltak, amelyet egy 2017-től hatályos törvénymódosítás tett lehetővé. Ez a módosítás adóparadicsomi állapotokat teremtett, lehetővé téve a nyereség utáni adózás elkerülését a műemlék épületek és helyi védelem alatt álló ingatlanok felújításával.

 

A BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt., amelynek kreatív igazgatója Orbán Ráhel, a kormányfő lánya, 2019 és 2023 között 48,4 milliárd forint nyereséget termelt. Ebből 5,5 milliárd forint osztalékot vettek ki, miközben nem fizettek társasági adót. A cégcsoport 16 vállalkozásából mindössze egy fizetett elenyésző összeget, a Geraldton Invest Zrt., amely 2022-ben 25 milliárdos nyereség után 44 millió forint adót fizetett.

 

A NAV adatai szerint 2018-2022 között összesen 36,8 milliárd forint kedvezmény mozgott a cégek között, ami alapján Tiborczék az első számú felhasználók voltak. A kedvezmény kihasználásához megfelelő ingatlanportfólió és finanszírozási képesség szükséges, amit Tiborczék rendelkezésére állt, hiszen a kormány bankja, az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. bőven adott kölcsönt.

 

A 24.hu szerint a BDPST-birodalom hét műemlék épület és a köréjük szerveződő cégháló történéseit nézte át az elmúlt évek pénzügyi beszámolói alapján. Ez alapján számolták ki, hogy az erős állami hátszél, a tízmilliárdos közpénzes finanszírozás és az adóoptimalizálás révén eddig mintegy 30 milliárd forint adókedvezményt tudtak realizálni.

 

Tiborcz István először 2019-ben került fel a 100 leggazdagabb magyar listájára, és 2023-ban a Forbes 50 leggazdagabbja közé, vagyonának jelentős részét a műemlékekből és hotelekből álló ingatlanportfólió adja. Az adókedvezmények kihasználása etikai kérdéseket vet fel, és rávilágít arra, hogy a törvényhozás hogyan befolyásolhatja a vállalkozások adózási gyakorlatát.

 

Magyar Péter, a Tisza vezére, a Facebookon reagált a cikkre, kijelentve, hogy "az Orbán-klán tagjainak nem kell Panamáig repülniük egy jó kis adóparadicsomért, egy éjszaka alatt megteremti nekik itthon a miniszterelnök, aki ugye pénz- és nőügyekkel nem foglalkozik," és hozzátette, hogy "Al Capone hozzájuk képest egy kezdő óvodás volt."

 

Tiborcz István LinkedIn-posztjában reagálva hangsúlyozta, hogy a BDPST Group az elmúlt években több mint 90 milliárd forintot költött műemléki épületek, mint például a turai kastély, a Dorothea Hotel épületegyüttese és az Adria-palota felújítására és megmentésére. Ezzel a cég visszaállította ezek eredeti szépségét, és megőrizte azokat a következő generációk számára.

 

A BDPST Group az elmúlt hét év során 2,8 milliárd forint társasági adókedvezményt érvényesített a hatályos adózási törvények adta lehetőséggel élve. Ugyanakkor a cég és vállalatai 2023-ban több mint 15 milliárd forint adót fizettek be különböző adónemeken keresztül a magyar költségvetésnek és az érintett önkormányzatoknak.

 

Magyar Péternek címezve kijelentette:

 

„Kedves Magyar Péter, neked pedig azt javaslom, hogy mielőtt posztolsz valamiről, nézz utána alaposabban a tényeknek, a valóságnak. Mindenkinek jobb lenne, ha az agresszívan vádaskodó, szenzációhajhász megnyilvánulásaid helyett végre Te is az értékteremtés mezejére lépnél.”