A fideszesek döntő többsége is csatlakozna az Európai ügyészséghez

A kormánypárti szavazók számára lényegesen fontosabb az EP-választás, mint ez ellenzéki pártok támogatóinak, látszik az április második felében készített közvélemény-kutatás adataiból.

 

A kormánypárti szavazók 35 százalékának az EP-választás a fontosabb, míg 38 százalék szerint az önkormányzati. 29 százalék pedig mindkettőt egyaránt fontosnak ítélte. A Jobbik támogatói körében az EP-választás tűnik fontosabbnak mint az önkormányzati. Több mint a felük (51 százalék) látja mindkettőt fontosnak, 30 százalék szerint a májusi voksolás a fontosabb, és mindössze 15 százalék szerint az őszi. Az MSZP támogatóinak csak egytizede látja fontosabbnak az EP-választást, és 65 százalékuk szerint az önkormányzati a lényeges. Egynegyedük véli, hogy egyaránt fontosak. A bizonytalan szavazók is az önkormányzati választásokat minősítették fontosabbnak.

 

A válaszadók 44 százaléka mondta, hogy biztosan szavazni fog. Ez lényegesen magasabb, mint az 5 évvel ezelőtti EP-választások részvételi aránya, mikor a választópolgárok kevesebb mint egyharmada, 28,92 százalék voksolt. Az öt évvel ezelőtti önkormányzati választásokon 44,30 százalékos volt a részvétel.

 

A Fidesz támogatottsága a biztos szavazó pártválasztók körében 52 százalékos az április második felében készített közvélemény-kutatás alapján. Az MSZP-Párbeszéd közös listája 16 százalékon áll, míg a Jobbik 15 százalékon. Bejuthat ez alapján a Demokratikus Koalíció (7%) és a Momentum (6%), az LMP viszont nem éri el az ötszázalékos küszöböt. Ezt azt jelentené, hogy 13 kormánypárti képviselő lesz az EP-b. Az ellenzéki pártok közül Jobbik illetve MSZP-Párbeszéd 3-3 mandátumot szerez majd. Míg a DK és a Momentum 1-1 képviselőt delegálhat majd az EP-be.

 

A biztos szavazók körében 38 százalékon áll a Fidesz, 13 százalékon az MSZP-Párbeszéd közös listája és a Jobbik is. A DK 6, a Momentum 5 százalékon áll. A bizonytalanok aránya 21 százalék./.../

 

Nőtt a támogatottsága annak, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai ügyészséghez, hogy a korrupciós és más típusú visszaéléseket ők is vizsgálni tudják. Összesen 81 százalék szerint kellene csatlakozni, és csak hét százalék ellenzi ezt. A Fidesz szavazók 71 százaléka válaszolt pozitívan, és 13 százalék volt ellene. Az ellenzéki pártok szavazóinak körében népszerűbb a csatlakozás, az MSZP szavazóinak 90, a Jobbik támogatóinak 95 az egyéb pártok szavazóinak 96 százaléka ért egyet a csatlakozással.