Útmutató a spotlámpa izzó cseréjéhez

Ebben a bejegyzésben az utóbbi kapcsán szeretnénk némi segítséget nyújtani azáltal, hogy az egyes foglalat típusokhoz ismertetjük az izzócsere módját.

 

Alapvető tudnivalók a spotlámpa izzó cseréjéről


Ha spotlámpákról és izzócseréről beszélünk, akkor korábban mindenkinek a jó öreg halogén fényforrások jutottak eszébe. Ezek voltak azok a lámpatestek, amelyek hajlamosak voltak túlmelegedni, kiégni, és folyton cserélni kellett őket.

 

Pontosan ezért célszerű manapság áttérni a LED-es változatok alkalmazására. Nemcsak a működtetés válik így költséghatékonyabbá, a hónap végén érkező alacsonyabb villanyszámla mellett hosszabb élettartam is várható a spotlámpától.

 

Így könnyen egy komolyabb nagyságrendű pénzt spórolhatunk, továbbá az izzó cseréjével együtt járó idegeskedés, illetve plusz munka is megtakarítható.

 

Az egyes spot foglalat típusok speciális jellemzői


Kezdjük a spotlámpák sajátosságainak az ismertetését az E14-es foglalatokkal. Az elnevezésüket tekintve az E betű a menetes rész kivitelét jelöli, a 14-es szám pedig annak az átmérő méretét határozza meg.

 

Hogyha a kialakításukat vesszük alapul, akkor leginkább a hagyományos izzók stílusához hasonlíthatnánk őket. Egyáltalán nem a véletlen műve tehát, hogy ezek a spot fényforrások az Edison izzókhoz hasonló menetes résszel bírnak.

 

A spotlámpa izzójának cseréje kapcsán nincs semmilyen extra teendőnk. Mindössze a régit kell kitekernünk határozott, de nem durva mozdulatokkal, majd a helyére egyszerűen be kell tekerni az új izzót.

 

A G4, G5, G9 és GU10 foglalatok sajátosságai


A G betű kapcsán itt is a foglalat típusát értjük, a négyes, ötös és kilences szám pedig az izzó lábai közötti távolságot adja meg, méghozzá milliméterben.

 

Hogyan csatlakoznak ezek az izzó fajták a hálózati feszültségre? Az érintkezőnek számító két tüske, szaknyelven hívva a csapok gondoskodnak az izzó foglalatba történő csatlakoztatásáról. Ebben az esetben tekerés helyett az izzót szimplán kihúzzuk a foglalatból, majd az új izzót a helyére toljuk.

 

Szintén elterjedt megoldásnak számít a GU10 foglalat is, melynek kapcsán GU megjelölés vonatkozik a foglalat típusára, a tízes érték pedig a távolságot adja meg az izzó két csapja között. Amennyiben az izzó cseréjét szeretnénk kivitelezni, akkor enyhén balra fordítjuk azt, majd pedig kihúzzuk a foglalatból.

 

Látható tehát, hogy egyáltalán nem beszélhetünk bonyolult műveletről egyetlen spotlámpa izzó cseréje kapcsán sem. Ugyanakkor minden bizonnyal szeretnénk elkerülni a cserével járó plusz munkát és kiadást, ezért célszerű minél előbb LED-es fényforrások alkalmazására váltani.