Hogyan tervezzem meg a konyhabútort

Milyen tér áll rendelkezésre? A konyhai aranyháromszög

 

A konyhatervezés egyik legfontosabb alapja: elhelyezni a konyhát a térben. Hol lesz, és mekkora hely áll rendelkezésünkre? Milyen gyakran főzünk? Hányan vagyunk? Milyen szokásaink vannak? Amerikai konyhás nappalit tervezünk, esetleg egy teljesen különálló vagy épp összenyitható konyhát? Hol tálalunk? 

 

A konyhatervezés egyik alapszabálya az úgynevezett konyhai aranyháromszög. Ezt a szabályt betartva lehet jól elhelyezni a konyhát, bárhová is tervezzük. Ez alapján a konyhai munkafázisok területei ne essenek 1,5 méternél közelebb és 2,5 méternél távolabb egymástól. Mik azok a munkafázisok? A hűtő és egy szabad pult az alapanyag előkészítéséhez és a mosogató a tisztításhoz. Egy szabad pultfelület a munkához, végül pedig a tűzhely vagy a sütő a hőkezeléshez. 

 

Ezek alapján a szabályok alapján a rendelkezésünkre álló helyiségbe tervezhetünk egyenes, azaz egysoros konyhát, L-alakú konyhát, valamint kétsorosat és háromszög alakút. 

 

Milyen stílusú konyhát szeretnénk?

 

A konyha stílusának és színvilágának illik passzolnia a lakás többi helyiségéhez. Ez alapján lehet igazán harmonikus otthont kialakítani. Egy városias hangulatú, ipari stílusú lakásba például vagány, nyitott polcokból álló, sok fémet használó konyhát válasszunk.

 

Nagy divat manapság a vintage és a rusztikus stílusok különböző változatai. Ezt a hangulatot már magával a konyhaszekrény gombjával is megidézhetjük. Így egy vidéki stílusú vagy provence-i konyhába telitalálat lehet például egy szépen megmunkált rézfogantyú a konyhaajtóra, akkor is, ha az teljesen egyszerű és semleges stílusú.

 

A modenr vagy a modern minimal konyhák frontjai általában magasfényűek, fogantyúik rejtettek. A skandináv stílusú otthonok természetességet sugároznak és egyszerűek, sokat használják a fa árnyalatait és anyagát, valamint a fehér színt.

 

A belső elrendezés

 

Hogyan döntsünk a konyhabútor belső elrendezéséről? Egyszerűen vegyük számba, hogy milyen eszközből mennyit és milyen gyakorisággal használunk? Kell hely az ételalapanyagok előkészítését szolgáló eszközöknek, különböző keverőtálaknak, valamint a konyhagépeknek. A tálalás eszközeit is a konyhaszekrényben tartjuk majd? Ebben az esetben számoljunk plusz polcokkal. A konyhai tárolást segíti, ha vertikálisan is okosan építkezünk: esetleg egy plusz sor polccal vagy felsőszekrénnyel használjuk ki a teret. 

 

A konyhaszekrény belső elrendezésének megtervezésekor azt is érdemes végiggondolnunk, hogy a kihúzható fiókokat, vagy az egyszerű polcokat szeretjük-e jobban? Manapság már a mély fiókok praktikája is nagyon divatos.