De hogyan osztható be jól a munkaidő ebben az iparágban? Hogyan lehet mellette teljes az életünk? Ebben a cikkben ezekre a kérdésre kerestük meg a választ.
Éttermi munka
A melegkonyhás éttermekben foglalkoztatottak munkaidő-beosztása jelentősen eltér az IT-s, a marketinges vagy éppen a jogász munkarendtől. Aki szeretne a vendéglátásban dolgozni, annak ez az url sokat segíthet abban, hogy megfelelő állást találjon. A Szegedallas.hu ugyanis számtalan lehetőséget biztosít azok számára, akiknek nem okoz problémát 12 órában, hétvégén vagy esetenként ünnepnapon dolgozni.
A legtöbb hely egész héten nyitva tart, a munkarendet havi beosztásban készítik el, amit írásban közölnek a munkáltatók. Aki hétvégén dolgozik, az általában hétköznap kap egy-egy pihenőnapot, tehát nincs az, hogy valaki 7 napból 7-et megy, és látástól-vakulásig dolgozik. Ezt senki sem bírná, és jogilag sem megoldható. A munkarend szerint ugyanis a heti törvényes munkaidő nem haladhatja meg a 40 órát. A munkáltatónak kötelessége a munkaidőt az egészséges és biztonságos munkavégzés követelménye, illetve a munka jellege szerint beosztani.
Mi a helyzet a havi időkerettel?
Vannak cégek, munkahelyek, ahol nonstop nyitva van a vendéglátó egység. Sokszor 24 órás váltásokban dolgoznak, kéthavi munkaidőkerettel. A napi munkaidő minimum 4 óra, maximum 24 óra. Ezek az emberek egy hónapban 7-8 napot dolgoznak. Változó, hogy mikor kezdenek és meddig tart a munkaidejük, de általában reggeltől reggelig. A 24 órából 8 órát sok helyen éjszakai pótlékkal egészítenek ki, a túlóra-elszámolást pedig a munkaidőkeret végén ejtik meg.
Aki ilyen munkakörben dolgozik, annak 24 óra után kötelező 48 óra pihenőidőt biztosítani. Fontos, hogy itt a legtöbb esetben a munkavégzés legfeljebb 16-18 óra, a fennmaradó időben maximum az egységben tartózkodjanak, de ne dolgozzanak. Legalábbis így tudnak maximális teljesítményt nyújtani. De ez sok dologtól függ és jogszabályilag is egyenként kell kivizsgálni, hogy ez hol és milyen formában lehetséges.
Kinek való ez?
Akinek nincs családja, bírja a folyamatos munkát, nem okoz számára problémát hétvégén és ünnepnapon dolgozni, aki nem akar minden nap bejárni 8-tól 4-ig, annak tökéletes választás. A vendéglátás azonban sok mindent megkíván a munkavállalótól, kezdve azzal, hogy jól kell tűrni a terhelést. Aki nem bír éjszaka fent lenni, nem tud korán kelni, nem képes folyamatosan 12-16 órákat dolgozni, annak nem biztos, hogy ez lesz az álommelója.