Mitől fél az ember?

Azonban a civilizált társadalomban nem jellemző, hogy olyan veszélyforrásnak lennénk kitéve, ami elől menekülni kellene. Ennek ellenére a félelem érzése nem csak nem múlt el, hanem mondhatni felerősödött, hiszen a modern ember érzései főként az aggodalomban, a szorongásban, az idegeskedésben és a stresszben, vagyis a félelemben nyilvánulnak meg. De mi ennek az oka?

 

Az aggódás társadalmi elvárás

 

Az utóbbi néhány évben, főként az anyukák körében új fogalmak születtek meg, az egyik a szuperanyu, aki a tökéletes anya mintaképe, a másik pedig a rossz anya (enyhén vulgáris formában kifejezve), aki a szuperanyu nyomába sem érhet. És amennyiben nem vagy az egyik, akkor biztos lehetsz benne, hogy te vagy a másik. Mivel senki sem akarja magára süttetni a rossz anya bélyegét, ezért nagyon sokan igyekeznek megfelelni azoknak az elvárásoknak, melyeket a szuperanyuk felé támaszt a társadalom.

 

Az egyik ilyen elvárás a gyermekért való folytonos aggódás, hiszen a közvélekedés szerint, aki nem aggódik, az nem is szereti igazán a gyerekét. Azonban abba is bele kellene gondolni, hogy a gyermek ebből a folytonos stresszből egyrészt nem profitál, másrészt az állandó aggódás a mindennapokat is képes megkeseríteni. A gyereknek egy kiegyensúlyozott, nyugodt anyára van szüksége, hiszen ezzel lehet megalapozni az érzelmi biztonságát.

 

Félelemből profitáló iparágak

 

Nem túlzás azt állítani, hogy a félelemérzetünkre egész iparágak épültek, és erre a televízió egy igen jó közvetítő eszköz. Gondolj csak egy átlagos reklámblokkra, hogy milyen fogásokkal próbálják megszerezni a figyelmed. Alapvetően két dolog váltakozik, az egyik a gyógyszerek promotálása különféle fájdalmakra, a másik az önbizalom leépítése a szépészeti termékek bemutatásával a hibátlanra sminkelt modelleken.

 

Mindegyik azt közvetíti, hogy nem vagy elég jó, nem vagy elég egészséges, nem vagy elég szép, és ezekkel a módszerekkel az önbizalom nagyszerűen rombolható. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy meg fogod venni a reklámozott terméket, és attól várod a megváltást.

 

Mit lehet tenni a félelmek megszüntetésére?

 

Nagyon fontos, hogy felismerd a félelmet, és azonosítsd, hiszen már az is ad egyfajta biztonságot, ha szembe mersz nézni a problémával. Utána gondold át, hogy mit tudsz tenni a félelem megszüntetésére, és ha valóban meg is teszed a szükséges intézkedéseket, akkor létrejön a belső nyugalom. Bár minden helyzetre nem lehet felkészülni, de elég akkor félni vagy megijedni, ha úgy hozza az alkalom.

 

Ha további cikkeket szeretnél olvasni a témában, keresd fel az ÉVA magazin oldalát!