A Blu-Ray lemezekről

A Blu-Ray története

 

1997-ben jelent meg a DVD, ez megváltoztatta a világot. Az emberek otthonaikat ilyen lemez lejátszására alkalmas eszközökkel töltötték meg. Sőt, a mozi ipart is megváltoztatta. Majd 2006-ban megjelent az új csoda. A „blue” azaz kék a lézer színére utal, a „ray” szó pedig az optikai sugarat jelenti. Az „e” betűt szándékosan hagyták le, mivel egy hétköznapi szót védjegyeztetni nem lehet.


A lemeztípus tulajdonságai

 

A hagyományosnak mondható DVD fizikai méretével megegyező méretűek a Blu-Ray lemezek. A meghatározó különbséget a tárhely méretükben mutatják. Egy sima DVD csak 4,7GB adat tárolására képes, ezzel ellentétben egy Blu-Ray már 25, vagy amennyiben mindkét oldalán írható, már 50GB-nyi adat tárolásra is használható.


A Blu-Ray lemezek fajtái

 

A lemezek kategóriában a DVD-kkel teljesen megegyező Blu-Ray lemezválasztékkal találkozhatunk. Vannak közöttük az egyszer írható lemezek. Ezeket a személyes felhasználók nem szokták preferálni. A lemezek sorát az újraírható lemezek folytatják. Értelemszerűen ezekre a lemezekre törlés után új adat felvétele kerülhet.

 

A lemezek közötti újdonságot a Dual, azaz a mindkét oldalukon írható lemezek jelentik. Ezen kívül van még a nyomtatható lemez, mely még új a piacon. A nyomtatható lemezekhez speciális nyomtató szükséges. E kettő megléte esetén a lemezt egyedi, mintás, színes vagy szövegezett képpel is dekorálhatjuk. Ezek segítségével akár ajándék lemezek is készíthetőek, de a lemezek tárolása és rendszerezése céljából is hasznukat vehetjük.


A lemezek működése

 

Szimpla felhasználóként is érdemes konyítani valamit a lemezek működéséhez. Az ismeretek segítségével a probléma megoldások gyorsabbá válnak. Eltérően a jelenlegi DVD-ktől, amik vörös lézert használnak az adatok írásához és olvasásához, a Blu-Ray kék lézere a pirosnál rövidebb hullámhosszon működik. Ennek köszönhetően változik meg a lemez felvételi kapacitása. A DVD felvevő által fogadott és dekódolt jeleket tömöríti, és egy dekódoló segítségével azt a lemezre rögzíti.

 

Fizikai felépítését tekintve teljesen olyan, mint egy DVD. Akár még könnyedén össze is téveszthetőek, mert az 5 milliméternyi különbséget szabad szemmel nehéz észrevenni. A DVD-k esetében az adatokat sűrített, szendvics stílusban rögzítjük. A Blu-Ray viszont már csak egy rétegben tárolja az adatokat. Így az adatok az olvasó fejhez közelebb helyezkednek el. Ezzel a mechanizmussal már „disc tilt”, azaz az olvashatatlansági problémát is kikerültük.

 

A gyártók kezdetben egy kisebb formátum háborúval indítottak. Elkészítették a DVD és Blu-Ray közötti átmenetet is. Ez azonban nem vált be, ezért a jövőt egyértelműen a Blu-Ray-ek kezébe adhatjuk.