Kényszerpályán a nevelőszülők

Januártól egységes foglalkoztatotti jogviszonyba kerülnek a nevelőszülők: csütörtökön benyújtotta az erről szóló törvényjavaslatot a parlamentnek Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere.




 

A gyermekvédelmi törvény módosításának tervezete szerint a nevelőszülőt betegszabadság, szülési szabadság, illetve (saját gyermeke után) fizetés nélküli szabadság illetné meg, valamint negyedévente legfeljebb hét nap szabadság. Ez idő alatt valamelyik családtag, egy másik nevelőszülő, vagy pedig egy segédgondozó helyettesítené - áll a Népszabadság hétfői beszámolójában, amely a kormány elképzeléseit részletezi a nevelőszülők jövőjéről.

 

Az kérdéses, hogy milyen hatással lenne ez az intézkedés a nevelt gyermekekre például: hogyan élik meg, ha a nevelőszülő szabadságra megy és egyszerűen lepasszolja őket? Ráadásul ez a nevelőszülők nagy többsége szerint is elképzelhetetlen.

 

Báló Ottília, a nevelőszülői hálózatot működtető Fészek Gyermekvédő Egyesület ügyvezetője a Népszabadságnak elmondta: egy ilyen helyzetben a nevelt gyermek vagy más felügyelete alá kerül, amit egy újabb elutasításként élne meg, vagy pedig névleg ugyan, de átkerül egy másik családtaghoz, ám továbbra is a nevelőszülő neveli. Az sem világos, hogy egy helyettesítő segédgondozó hová vinné a gyereket? Saját lakásába nem viheti, hiszen az állás betöltésekor nem vizsgálják a lakáskörülményeket (a nevelőszülőknél feltétel a megfelelő méretű szoba), az pedig nagyon is kétséges, hogy a nevelőszülő beenged-e a lakásába egy kívülállót.

 

Báló Ottília nem a szabadságot tartja elvetendő ötletnek - hiszen ez "normális családoknál" is előfordul, hogy a szülők "szabadságra" mennek, kikapcsolódnak a gyerekek nélkül. A fő problémát sokkal inkább abban látja, hogy azok számára is előírják a főállású nevelőszülőséget, annak minden velejárójával együtt, akiknek az kedvezőtlenebb, mint a jelenlegi helyzetük. Ezzel pedig elijesztik az amúgy is kevés nevelőszülő egy részét. Példaként említette, hogy mivel a főállású nevelőszülők nem lesznek jogosultak a gyesre, a háromévesnél idősebb, tartósan beteg gyerekeket befogadó szülőknek nem jár majd utánuk a fizetés nélküli szabadság sem.

 

Az is választás elé állíthatja a nevelőszülőket, hogy az új elképzelések szerint csak akkor végezhetnek más keresőtevékenységet, ha az a nevelt gyermek ellátását nem veszélyezteti (ezt azonban bővebben nem részletezik). Ha a nevelőszülő a saját gyermekeit is beszámítva négy vagy annál több gyermeket nevel, csak legfeljebb heti 20 órában dolgozhat, időkorlátozás nélkül pedig csak akkor, ha a munkavégzés az otthonában történik. Márpedig mintegy kétezer nevelőszülő munka mellett gondozza a befogadott gyermekeket - írja a lap.

 

 

               Forrás: hirhatar.hu / -naan-