Hogyan védd meg kutyusod a rettegett betegségektől?

A legveszélyesebb, legalattomosabb betegségek viszont láthatatlanul csapnak le, és mire kiderül a baj, sokszor már késő. Igen, az élősködők által terjesztett kórokról lesz szó.

 

Hol és milyen élősködők jelentenek veszélyt a kutyámra?

 

Az első kérdésre egyszerű a válasz: mindenhol. A kertben tartott kutyusok alapvetően is halmozottan ki vannak téve a csípések veszélyének, ám még a lakásban tartott ebek sem menekülnek. Hiszen amikor leviszed sétálni, a fűből, másik kutyáról ugyanúgy rákerülhet egy veszélyes vérszívó.

 

Hogy pontosan melyek ezek a kicsi, ám annál több problémát okozó gaztevők? A kutyákat főleg a kullancsok, bolhák, szúnyogok és szőrtetvek támadják meg. Míg a bolha viszonylag könnyen észrevehető, hiszen a kutya bőrén él, és az eb vakarózása árulkodó, addig például egy szúnyog csípését jóval nehezebb kiszúrni.

 

Hogyan előzhetem meg, hogy a kutyám potenciális áldozat legyen?

 

Sajnos ezek az élősködők terjesztenek olyan betegségeket is, amelyek halálosak a kutyusokra, és mire felfedezed, már túl késő a gyógyuláshoz. Épp ezért helyezd inkább a hangsúlyt a megelőzésre!

 

A bolhanyakörveket sok kutya kényelmetlennek találja, leszakítja, sőt, akár be is akadhat vele valahová, és megfullad, ha nem veszed észre időben. Szerencsére ma már léteznek sokkal modernebb, kifinomultabb termékek is. A Kutyakajas.hu az Advantix spot-ont ajánlja, amely egy repellens hatású, cseppentős adagolású készítmény. Képes arra, hogy elriassza a vérszívókat, így azoknak esze ágába sem jut majd a te kutyusodat megcsípni!

 

Ráadásul a használata is roppant egyszerű, hiszen csak rá kell cseppenteni a kutya bőrére, aki ezután akár 4 hétig is védelmet élvez!

 

Melyik élősködők által terjesztett betegség jelenti a legnagyobb veszélyt?

 

Mindegyik lehet súlyos, azonban mind közül a szívférgesség a legalattomosabb. Ezt a kórt a fonálféreg lárváival fertőzött szúnyogok terjesztik. Ezek a lárvák a csípés által bejutnak a kutya véráramába, majd kifejlődnek és szaporodni kezdenek. A kifejlett férgek akár 30-40 cm hosszúak is lehetnek!

 

A paraziták vándorolnak a kutya testében, komoly szív- és tüdőelégtelenséget okozva. Mivel azonban a betegség az első fél évben teljesen tünetmentes, így csak vérvétellel, úgynevezett szívféreg teszt segítségével mutatható ki. Pozitív teszt esetén kezdhetsz aggódni: a kezelés rendkívül költséges, hosszadalmas és előrehaladottabb stádiumban már nem is eredményes.

 

Ha nem szeretnéd négylábú barátodat elveszteni egy ilyen szörnyű betegség miatt, akkor inkább figyelj oda a megelőzésre!

 

(x)