A laminált padlóhoz való alátétlemez kiválasztásának tippjei

A laminált padló rétegei

 

1 A stabilitás biztosítása az egyik legfontosabb kritérium. Ehhez szükséges egy teljesen sík és vízszintes felület. Ez fogja meghatározni, hogy milyen mértékben fog meghajlani a padló. Érdemes tudni azonban, hogy vannak aljzatkiegyenlítő hatással rendelkező alátétlemezek is. Ezek egy-két mm eltérés áthidalására alkalmasak.

 

2. Ezt követi egy tartós, vastag párazáró fólia. Mivel a pára szinte bárhol képes keresztüljutni, a fóliát egy ragasztószalag segítségével alaposan le kell ragasztanunk. Máskülönben a pára tönkre fogja tenni a padlót.

 

3. Ezután jöhet a laminált padló alátétlemez és maga a padló. Mind a kettőből hatalmas a választék az extravagans.hu kínálatában, így kedvünkre válogathatunk.

 

4. Végül, de nem utolsó sorban ne felejtsük el a szegélyléceket sem!

 

Sokáig a legelterjedtebb alátétlemez polietilén habfóliából készült. Hiába olcsó azonban, a teherbírást illetően meglehetősen rosszul teljesít. Nagy terhelés alatt összenyomódik, ami a laminált padló szétválásához vezethet az illesztéseknél. 

 

Az alátétlemez legfontosabb tulajdonságai

 

A alátétlemeznek számtalan olyan sajátossága van, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a padlóburkolás folyamatában. Az alábbiak során megpróbáljuk összefoglalni, mire kell elsősorban odafigyelni.

 

1. Hőszigetelő vagy hővezető

 

Ha rendelkezünk padlófűtéssel, olyan alátétlemezt érdemes választanunk, amelynek kiváló a hővezető képessége. Ez azért fontos, mert a hőszigetelő anyag gyengítheti a padlófűtést. Ha nincs padlófűtésünk, akkor olyat szükséges vásárolnunk, amely jól hőszigetel. Ezzel is csökkenthetjük a meleg kiáramlását.

 

2. Vastagság

 

Értelemszerűen, ha van padlófűtésünk, inkább a vékonyabb, ha nincs, inkább a vastagabb alátétlemez javasolt. A lemezek vastagsága általában 2-5 mm között mozog. Minden egyes alátétlemezt pontosan a másik mellé kell helyezni.

 

3. Sűrűség és teherbírás

 

Minél nagyobb az alátétlemez sűrűsége (kg/m3), annál kevésbé fog egy-egy nagyobb súly alatt deformálódni. A sűrűség pedig a teherbírással is szoros kapcsolatban áll, hiszen minél nagyobb a sűrűsége, annál nagyobb a teherbírása is. Néha szokott csak előfordulni ennek az ellenkezője.

 

4. Hangszigetelés és lépészaj csökkentés 

 

Ha alattunk lakótér található, mind a hangszigetelés, mind a lépészaj csökkentés fontos szempont lehet. Minél nagyobb a decibel (dB) értéke, annál jobb az alátétlemez hangszigetelő képessége. 

 

5. A lerakás gyorsasága

 

Végezetül gyorsíthatja a lerakás folyamatát, ha az alátétlemezek egyben párazáró rétegekként is funkcionálnak, valamint tökéletesen illeszkednek egymáshoz. 

 

Reméljük, hogy ezzel a kis írással tudtunk számodra segítséget nyújtani a legmegfelelőbb alátétlemez kiválasztásában!