Nőttek a kisebbség jogai a testületben

Hétfőn reggel ünnepélyesen megalakult az új bajai képviselő-testület Nyirati Klára polgármester vezetésével. Az új városvezető munkáját két alpolgármester, Hajdú Miklós és László Károly segíti majd. 
 
Új bizottsági struktúra jött létre. Önálló bizottsági képviseletet kapott a környezetvédelem és a civil kapcsolatok ügye. A kultúra a közneveléssel és az ifjúsággal társul (szemben azzal, hogy az előző városvezetés a szociális ügyek mellé sorolta), míg a szociális kérdések az egészségvédelemmel és a sporttal kerültek egy sorba bizottsági feledatkörben is. A városüzemeltetés az új koncepció szerint elválaszthatatlan a városfejlesztéstől.
 
A testületi ülésen döntés született arról is, hogy megszűnnek a frakciók, így az előterjesztő új városvezetés szándékai szerint megszűnnek a falak az eddig egymás ellen harcoló felek közt és könnyebb lesz az együttműködés a város érdekében. 
 
A bajai Fidesz minden lehetséges fórumán azt állította, hogy szűkültek az ellenzék lehetőségei, de valójában ez nem igaz. A Baján ellenzékbe szorult kormánypárt azt sérelmezi, hogy megszűnt a napirend előtti felszólalás lehetősége, ami eddig egy önkényes eszköz volt a polgármester kezében arra, hogy a politikai ellenfeleit szidalmazza. Azt ugyanis eddig a városvezetés dönthette el, ki szólal fel napirend előtt és csak személyes érintettség miatt lehetett felszólalni, alanyi jogon nem. Így a napirend előtti szócsata nem az aktuális kérdések megvitatására szolgált, hanem arra, hogy a fideszes vezetés pocskondiázza az akkor még ellenzékben lévő erőket. 
 
Hogy mivel bővültek az ellenzéki jogosítványok? Például, hogy nem kell a Jogi és Ügyrendi Bizottság hozzájárulása ahhoz, hogy egy előterjesztés a képviselő-testület egésze elé kerüljön és vitázni lehessen róla. Eddig e testület nélkül nem kerülhetett napirendre semmilyen indítvány, ami azt eredményezte, hogy 15 önálló ellenzéki előterjesztésből 13 a kukában végezte.