Hogyan kell gondozni a cukorbeteg macskát?

Milyen jelek utalhatnak cukorbetegségre?

 

Ha a macska gyakran és a szokásosnál jóval nagyobb mennyiségű vizeletet ürít, a bundája fénytelenné válik, a lehelete furcsa, acetonszagú lesz, emellett levert, kedvetlen, és hirtelen fogyni kezd, akkor mielőbb indokolt egy látogatás az állatorvosnál.

 

A doki vér- és vizeletvizsgálatot végez, melyből meg tudja állapítani, hogy valóban diabétesz okozza-e a tüneteket. Amennyiben még csak kezdeti stádiumban van, akkor elegendőek lehetnek az étrendbeli változtatások, de ha már súlyosabb a betegség, akkor egyéb feladataid is lesznek a macska gondozását illetően. De ne szaladjunk ennyire előre!

 

Hogyan kell etetni a cukorbeteg macskát?

 

Mivel a cukorbetegség legfőbb ismérve, hogy az inzulintermelés nem megfelelő vagy teljesen megszűnik, ezért a legfontosabb feladat a vércukorszint optimalizálása lesz. El kell kerülni a hirtelen emelkedést és csökkenést, ehhez pedig módosítani kell az állat étrendjén.

 

A tápláléknak olyan összetevőkből kell állnia, melyek csak lassan, fokozatosan emelik meg a vércukorszintet. Az egyes tápanyagoknál ezt az információt a glikémiás index (GI) jelöli. Egy diabéteszes macska számára lényeges, hogy minél több alacsony glikémiás indexű élelmet fogyasszon. Ilyenek például a rostok, az összetett szénhidrátok és egyes fehérjék. 

 

A házikoszt helyett azonban válaszd a macskaeledeleket, hiszen ezek direkt a cicák tápanyagigényei alapján készültek! Természetesen nemcsak a cukorbeteg, hanem az egészséges macskák esetén is a macskatáp a legjobb választás.

 

Érdemes a csökkentett energiatartalmú eledek irányába keresgélni, hiszen ezek általában kevesebb zsírt és szénhidrátot, viszont több fehérjét tartalmaznak. A Petguru macskaeledel kínálatában is találsz ilyen termékeket, az egyszerűbb keresés érdekében pedig a szűrőknél jelöld be a “fogyókúrás” vagy “túlsúlyos” jellemzőket! 

 

A jó minőségű fehérjéknek, valamint az összetett szénhidrátoknak köszönhetően a cica még a diétázás következtében sem fog éhezni, sőt, mivel a vércukorszintje nem ingadozik hirtelen, ezért a jóllakottság érzése is hosszabban fog tartani. 

 

Milyen kiegészítő kezelésre lehet szükség?

 

Ha a macska állapota súlyosabb, akkor az étrendi változtatás mellett gyógyszeres kezelésre is szüksége lehet. A hiányzó inzulin pótlása történhet tabletta vagy injekció formájában, melyeknél ügyelni kell az adagolás betartására. Ne felejtsd el az állatorvos által megadott időközönként beadni cicádnak az orvosságot!

 

Ezenfelül a doki előírhatja a vércukorszint rendszeres mérését is, amit az emberekhez hasonlóan, egy csepp vér, tesztcsík és vércukormérő készülék segítségével lehet otthon megejteni. 

Valamint érdemes ilyenkor a cicus immunrendszerét, veséjét/máját támogatni étrendkiegészítők adásával, mint pl. A kendermagolaj kúraszerű alkalmazásával.