Képzeletbeli barát: félelmetes vagy cuki?

Sokaknak van

 

A legtöbb kisgyermek jórészt szerepjátékot szokott játszani a képzeletbeli baráttal. Minden lehetőség adott, hiszen több mint a gyerekek egyharmadával előfordul 7 éves korukra. Így akár ki is jelenthetjük, hogy rengeteg képzeletbeli barát van a világon, sőt, még a tinik sem mindig nőnek ki belőle. Persze ez nem azt jelenti, hogy megtartja a szőrös és csokifaló kis barátot az élete végéig, hanem átformálja az éppen aktuális képére. 

 

Ne féljünk, nem szellem!

 

Sok szülő kényszerképzete, hogy a gyermek ilyenkor elhunyt személyeket lát, ártó szellemekkel társalog, vagy éppen gonosz jelenségek tanúja. Ilyenkor sokan valamilyen mentális betegségre gyanakodnak, mint amilyen a skizofrénia, de akár azt is gondolhatják, hogy megszállta valami a gyermeküket.

 

Persze ijesztő a látvány, hogy a gyermekünk magában beszél, azaz egy láthatatlan baráttal folytat diskurzust. Nem kell ezen meglepődni, mivel kutatások is bebizonyították, hogy ezek a gyerekek nyitottabbak, és a szókincsük is sokkal fejlettebb, mint azoknak, akiknek nincs képzeletbeli barátjuk. Igaz, ez nem áll arányban azzal, hogy bármilyen környezetben jobban teljesítenek vagy sem, de nagy segítséget jelentenek a képzeletbeli barátok a stressz és a különböző feszült helyzetek kezelésében.

 

A képzelet bizonyítéka

 

A képzeletbeli barátok különbözősége a képzelet sokszínűségének köszönhető, hiszen gyakoriak azok a barátok, akik láthatatlanok, vagy éppen egy távoli bolygón laknak. Akárcsak az igazi barátok, a képzeletbeliek is tudnak veszekedni, nem értenek egyet a másikkal, sőt néha játszani sincs kedvük a gyerekkel.

 

Fontos, hogy bár teljesen egészséges, hogy ilyen barátja is legyen a gyermeknek, képes legyen felismerni a különbséget az igazi, hús-vér barátok és a képzeletbeli között.

 

Mit ne tegyünk?


-Ne aggódjunk, ne tiltsuk! Ha tiltunk valamit, az mindig titkolózáshoz vezet.

 

-Érdeklődjünk, ismerjük meg a barátját!

 

-Ha túlságosan eluralkodik a gyermeken, igenis szabjunk határokat! Tehát ne hagyjuk, hogy kihúzza magát valami alól a barátjára hivatkozva, például rendrakás vagy vendégség, esetleg sportprogram kapcsán.


-Ha arra van igénye a gyermeknek, szálljunk be a játékba, de csak mint szereplő, ne irányítsuk a tevékenységet!


(x)