Béke és szeretet legyen a szívben!

36 éve, harminchat éves korában hagyott itt bennünket Radics Béla rockzenész, gitáros, énekes, a magyar rockzene legendás és nagy hatású alakja. Kiváló gitáros, remek előadó, karizmatikus egyéniség volt. A zenén kívül sok minden más is érdekelte, nyitott volt, sokat olvasott és szívesen beszélgetett az irodalomról.

Október 20-án, szombaton, 11 órakor tartja a Radics Béla Emléktársaság szokásos évi megemlékezését Radics Béláról. Tiszteletüket teszik a szobránál és koszorút helyeznek el az emléktáblájánál.

Nem csak a tagokat, mindenkit szeretettel várnak aki meg akar Róla emlékezni halálának 36. évfordulóján.


Bár a Wikipédia életrajzában Csepelt nem nagyon említik, Radics Béla koncertjei révén élete egy részét mégis Csepelen élte, a Csepeli Munkásotthonnak is gyakori vendége volt.

 

2016. februárjában, a csepeli Radnóti Miklós Művelődési Házban (RB Kapitány második otthonában), ahol tucatnyi éven át minden csütörtökön Radics Béla koncertet adott, tiszteletére emléktáblát avattak.

A Radnóti Miklós Művelődési Ház hajdani igazgatója, Bálint Lehel a rockzenét is támogatta, s egy Bem rakparti koncertje után meg is hívta Radics Bélát és a Sakk-Matt együttest. A bravúros gitáros révén lett aztán gyakori vendég Csepelen Deák Bill Gyula, Hobó és később a Rákfogó is.

 

A tehetségének megfelelő hivatalos elismerést soha nem kapta meg, bár rövid életének jelentős munkássága erre mindenképpen méltóvá tette: az Atlantisz, a Sakk-Matt, a Tűzkerék, a Taurus ex T 25-75-82, és az Aligátor, Nevada együttesekben nyújtott közönségsikerei feledhetetlenek.

 

Az 1977. augusztus 7-ei dátum a magyar rocktörténelem nagy napjának számít. Ezen a napon először és utoljára összeállt a nagy Radics Béla szuperkoncert a Budai Ifjúsági Parkban. Az előzenekar az alkalmilag összeállt Pege Aladár Blues Band volt. Ezt követte a régi Tűzkerék formációk egymás utáni fellépése (Nagy Kati, Tátrai Tibor), majd Taurus koncert következett, ezt követően a Som Lajossal fémjelzett Piramis koncert, és végén a Korál koncert, Balázs Fecóval.

A nagy sikerre való tekintettel 1978. szeptember 17-én újra rendeztek egy Jimi Hendrix emlékkoncertet a Budai Ifjúsági Parkban. A tervezett nagy visszatérésből azonban távozás lett, Radics Béla 1982. október 18-án elhunyt, a Megyeri úti temető 50-es parcellájában helyezték örök nyugalomra. Sírkövét a rockzenészek zenélték össze, sírfelirata: „Minden idők legnagyobb magyar gitárosa. Legyen neki könnyű a föld!”

 

Minthogy életében mindössze két szerzői kislemeze jelent meg (Taurus), a Radics Béla Emléktársaság folyamatosan gyűjti össze az országban fellelhető orsós és kazettás magnóval rögzített – általában gyengébb minőségű – felvételeket, és azokat feljavítva, CD-ken adja ki.

Emlékére egykori lakóházán emléktáblát avattak, 2005. október 22-én pedig szobrot (Kovács Károly alkotása) állítottak a XIII. kerületi Gyöngyösi utcában.

A csepeli önkormányzat 2012. július 18-án posztumusz díszpolgári cím odaítéléséről döntött.

2013. április 13-án Budapest XIII. kerületében a Vőlegény utca és a Göncöl utca közötti közterület a Radics Béla utca nevet kapta.

 

Emlékét őrzi az egykori zenésztárs és jóbarát, Miklós Tibor zenés játéka, az Ilyenek voltunk, amely Radics Béla és Barta Tamás történetén alapul.

Radics emlékére írta a P.Box együttes a leghíresebb dalát, A zöld, a bíbor és a fekete címmel.

 

21. kerületi Hírhatár Online - Bárány Tibor

Forrás: wikipedia.hu, beatkorszak.blog.hu, facebook.hu