Kutyák és a túlsúly - miért veszélyes, és mit tegyél ellene?

A kövér kutyák pedig számos egészségügyi problémával fognak szembesülni, amelyek közül némelyik akár végzetes is lehet. Ezért felelősségteljes gazdiként törekedned kell arra, hogy lehetőleg ne akadjon ki a mérleg kutyusod súlya alatt.

 

Mikor számít egy kutya elhízottnak?

 

Minden kutyafajta esetében meg van határozva, hogy életkor és nem szerint mi az ideális testsúly számukra. Egy méréssel ez könnyedén ellenőrizhető. Igen ám, de mi a helyzet keverékfajták esetén, ahol a dolog nem ennyire egyértelmű? Nos, itt először is próbáld meghatározni, hogy melyik fajta dominálhat kedvencedben, majd alaposan vizsgáld meg a külső megjelenését.

 

Ha enyhe nyomással ki tudod tapintani a bordáit, csípőcsontját, emellett a gerince felülnézetből enyhén ívelt, és hasa sem lóg, akkor valószínűleg nem túlsúlyos. Mindemellett a viselkedése is árulkodó lehet: az emberekhez hasonlóan a súlyfelesleggel küzdő ebek sokszor lusták, nincs kedvük annyit futni és játszani, inkább csak heverésznek, és komótosan battyognak. 

 

Ha még így is kétségeid vannak, akkor vidd el a kutyát az állatorvoshoz, aki minden kétséget kizáróan meg tudja majd állapítani, hogy valóban szükség lesz-e kedvencednek egy kis testúlycsökkentésre. Nem érdemes elbagatellizálni a problémát, ugyanis az elhízott ebeknek felborulhat a hormonháztartásuk, és károsodhat a szív- és érrendszerük, valamit kialakulhat cukorbetegség vagy érelmeszesedés is. 

 

Mi a teendő, ha a te kutyád is túlsúlyos?

 

A kutyák szervezete bizonyos szempontból nagyon is hasonlít a miénkhez: ha több kalóriát visznek be, mint amennyit elégetnek, akkor hízni fognak - ilyen egyszerű. A probléma gyökerét tehát a táplálkozásban és az életmódban kell keresni.

 

Először is egy időre kerüljön tiltólistára a jutalomfalat és az étkezések közti nassolás. Persze ne éheztesd kedvencedet, de némileg csökkentsd az adagját. Esetleg érdemes lecserélned az eledelt is olyanra, ami a kedvenced méretének, korának és fajtájának szükséges összetevőket tartalmazza a megfelelő arányban. Válogass például a minőségi Eukanuba eledelek közül, amiket a Kutyakajas.hu Webáruházból is megrendelhetsz. 

 

Egy jó minőségű eledelből kutyusod minden fontos tápanyagot megkap, viszont semmi olyasmi nem jut be a szervezetébe, ami ne lenne hasznos számára. 

 

A sikeres “fogyókúra” másik alappillére pedig a rendszeres mozgás! Fokozatosan növeld a napi séták hosszát, és olyan játékokkal szórakoztad az ebet, aminél az a cél, hogy minél többet mozogjon! A jutalomfalat helyett pedig helyezd előtérbe a dicséretet, a simogatást és a kedves szavakat, hiszen ezekkel is nagyszerűen motiválhatod négylábú barátodat egy kis plusz aktivitásra.