Így működnek a membránszivattyúk

A membránszivattyúk technikai háttere

 

A membránszivattyúk alapvetően két részből állnak: magából a membránból és a lökőrúdból. A membrán a térfogat kiszorításáért felelős, míg a lökőrúd az adagolás mennyiségét kontrollálja.

 

A lökőrúd pozíciója állítható, erre jellemzően kétféle módszer létezik. A hagyományos kézi tekerő mellett ugyanis napjainkban már a digitális állításra is lehetőség nyílik (a PLC-vezérlésű membránszivattyúknál).

 

Az adagolószivattyú működése során a motor forgatja a tengelyt, majd a tengelykapcsolón keresztül lép működésbe a szivattyú. Lényegében tehát arról van szó, hogy az elektromos energiát mechanikai energiává alakítja.

 

A membránszivattyúk előnyei

 

A Monojet korszerű adagolószivattyúi rengeteg helyen felbukkannak az iparban. Hiszen mindenhol szükség van egy ilyen berendezésre, ahol gyúlékony, mérgező vagy éppen viszkózus, abrazív (koptató hatású) anyag adagolása is része a folyamatoknak.

 

A membránszivattyúk sikerének több oka is van. A legfontosabb talán az, hogy kimagasló pontosságra képesek, miközben az élettartamuk is rendkívül hosszú. A modern adagolószivattyúk lineáris szabályozási tehetőséget tesznek lehetővé, és szivárgástól sem kell tartani.

 

Az alacsony működési költség gyors megtérülést biztosít, az egyszerű kezelhetőség pedig a bevezetést könnyíti meg. A membránszivattyúk kisebb súlya számos felhasználási lehetőséget tesz lehetővé.

 

Milyen típusú adagolószivattyúk léteznek?

 

A szimpla szivattyúk - ahogy a nevük is mutatja - egyetlen fejjel rendelkeznek. A gyártók ilyenkor a teljesítménytáblázatban adják meg a kapcsolódó műszaki adatokat.

 

A két- vagy többkomponensű szivattyúk remek ár-érték arányt képviselnek. Az ilyen berendezések előnye, hogy széles skálán személyre szabhatóak, hiszen minden szivattyúfej eltérő lehet (például méret, anyag vagy szabályozás tekintetében).

 

Az adagolószivattyúkat a membránok száma alapján két csoportra oszthatjuk. Az egymembrános változatok mechanikusan kezelhetők, a munkamembrán pedig közvetlenül érintkezik az anyaggal.

 

Ezzel szemben a duplamembrános szivattyúkba egy köztes membránt is építenek, hogy a munkamembránt megóvják a veszélyes anyagoktól. Az ilyen készülékek biztonságosabbak és persze az élettartamuk is hosszabb.

 

Érdemes szakemberek segítségét kérni

 

A membránszivattyúk megkönnyítik az ipari szereplők dolgát, a megfelelő típus kiválasztása azonban nem könnyű. Laikusként gyorsan elveszhetünk a technikai részletekben, a tökéletes választáshoz tehát mindenképp tapasztalt szakemberekre lesz szükségünk.