Mit csinál egy urológus?

A közhiedelemmel ellentétben nem csak férfiak fordulhatnak urológushoz, hanem olyan nők is, akik húgyúti panaszoktól szenvednek. Nőknél az inkontinencia különböző formái okozhatnak problémát.

 

Amikor a CMC Déli Klinika urológusához fordul, a szakorvos első dolga, hogy részletesen kikérdezi Önt. Amennyiben a rendelkezésére áll, mindenképpen vigye magával a korábbi vizsgálatai eredményeit. A szakember a kórelőzmények és a tünetek feltérképezése után tud újabb vizsgálatokat vagy kezeléseket javasolni. 

 

Gyakori urológiai problémák

 

A leggyakrabban előforduló probléma a vizelési szokásokkal kapcsolatos. Gyakran előforduló megbetegedés ugyanis az akarattól független vizeletcsepegés. Főként a menopauza utáni korosztályban fordul elő az úgynevezett stressz inkontinencia. Minden negyedik nőnél jelentkező panasz jellemző tünete: a fizikai aktivitásra, a hasi nyomás váratlan fokozódására (köhögés, nevetés, tüsszentés, ugrálás, futás) fellépő vizeletvesztés. 

 

Férfiak esetén a herék, a hímvessző, a járulékos nemi mirigyek eltérései a leggyakoribb urológiai problémák. Kiemelkedő ezek között a prosztata gyulladásos, jó- és rosszindulatú daganatos megbetegedései által okozott panaszok. Ilyen lehet a gyakori és a nehéz vizelés, a gyengült vizeletsugár, a gyakori éjszakai vizelés, a vizelés utáni csepegés, a folyamat közbeni vizeletelakadás, az elégtelen ürítés érzése, a fájdalmas vizelés vagy a teljes vizeletelakadás.

 

Diagnózis felállítása

 

A vizeletkiválasztó szervrendszer komplex kivizsgálása során végeznek fizikális vizsgálatot, úgynevezett stresszteszteket. Ezenkívül labor- és ultrahangvizsgálatot, valamint ha szükséges, kiegészíthetik más eszközös vizsgálatokkal is. Ha a rendelő rendelkezik ultrahang, laboratóriumi és társszakmai háttérrel, akkor egy rendelésen elvégezhető az összes vizsgálat. 

 

Az urológiai vizsgálat során nagy valószínűség szerint helyben kell majd vizeletet üríteni. Emiatt érdemes egy-két pohár vizet inni a vizsgálat előtt. A tesztek gyors elvégzése után az orvos felállítja a diagnózist. Ha szükséges, akkor a diagnózis pontosításához további szakvizsgálatokra, konzíliumra vagy műtétre is továbbküldheti a pácienst.

 

Az alkalmazott terápia

 

Háromféle kezelési forma lehetséges: konzervatív és/vagy gyógyszeres kezelés vagy sebészeti eljárás. A konzervatív kezelés az életvezetési tanácsadás, a táplálkozási és folyadékfogyasztási szokások megváltoztatását foglalhatja magába. Ha szükséges, az urológus szakember további gyógyszerek és gyakorlatok, esetleg műtétek előírásával segít a gyógyulásban.

 

Ha vizeletmegtartási problémákkal küzd, keresse fel a CMC Déli Klinikát, ahol a labor-, az ultrahang- és egyéb vizsgálatok egy helyen elérhetők!