A kutyák furcsa fóbiái

Bizony, bundás kedvenced is éppúgy szenvedhet valamilyen fóbiától, bár ő többnyire más jellegű dolgoktól, helyektől viszolyog. De egy gondos gazdinak mindig feltűnik, ha kedvencével valami nincs rendben, így a félelmek sem maradnak rejtve előtte. A kutyák esetében az alábbi fóbiák a leggyakoribbak:

 

Félelem a tűzijátéktól

 

A szilveszter napja a legtöbb kutyás gazdi számára kész rémálom, hiszen már előre tudja, mit fog átélni kis kedvence az éjszakai órákban. A szüntelen, hangos durrogás, a fel-felvillanó fények sok ebet halálra rémítenek - némelyeken csak a nyugtató és persze a gazdi folyamatos jelenléte segít ilyenkor. 

 

A félelem oka egyébként a kiszámíthatatlan zajok (hisz nekik sokkal jobb a fülük, tehát minden egyes durranást sokkal hangosabbnak hallanak) és fények egyvelege, nem konkrétan a tűzijáték rakétái. Ebből következik, hogy ezek a kutyusok gyakran a nyári, mennydörgéses viharoktól is megijednek. Némelyeket idővel hozzá lehet szoktatni az efféle zajokhoz, de ehhez sok türelemre és kitartásra van szükség.

 

Félelem az egyedülléttől

 

A “szeparációs szorongás” kifejezéssel a legtöbb gazdi már találkozott. Ez egy elég összetett probléma, aminek a lényege az, hogy a kutya nem viseli jól a gazdi távollétét. Hisz az ebek társas lények, akiknek szükségük van falkatársaik vagy az ember jelenlétére. Amikor a kutya hosszú órákra egyedül marad, akkor mindenféle “gaztettekkel” foglalja le magát: szétrágja a cipőket, kiborítja a szemetest, vagy a lakásban végzi el a dolgát, holott indulás előtt levitted sétálni.

 

Ha csak akkor viselkedik így, amikor felügyelet nélkül marad, akkor valószínűleg a szeparációs szorongás áll a háttérben. Következetes neveléssel meg lehet őt tanítani arra, hogy jól viselje az egyedüllétet, de ez nem megy egyik napról a másikra. Az átmeneti időszakban mindenesetre vértezd fel magad rengeteg türelemmel, és a “balesetek” elkerülése érdekében használhatsz kutyapelenkát is, amit megtalálsz a Kutyakajas.hu Webáruházban. 

 

Félelem az autózástól

 

Némely kutyus imád kocsikázni, mások pedig rémülten menekülni akarnak, amint a jármű megmozdul alattuk. Ez megintcsak szoktatás kérdése. Ha csak állatorvoshoz viszed a kutyát autóval, akkor előbb-utóbb összeköti a kettőt, és az utazás egyenlő lesz számára a furcsa szagú rendelővel és a fájdalmas beavatkozásokkal. 

 

De ha pozitív élmények is érik, például kirándulni vagy nyaralni mentek, akkor rájön majd, hogy az autó mégsem félelmetes, hiszen “odavarázsolja” őt egy csodás helyre, ahol megannyi izgalmas dolog várja. Persze az is lényeges, hogy apránként szoktasd hozzá az utazáshoz, és az első útja során ne rögtön egy több órás, maratoni kocsikázásban legyen része, ami megterhelő számára.