Kőbányai hölgyek a Bátran NŐ! monoklis tüntetésén

2013. november 18-án, hétfőn monoklis tüntetést tartott a Bátran NŐ! csoport a Képviselői Irodaháznál. Fel kívánták hívni a figyelmet a családon belüli erőszakra, az az ellen tenni nem akaró (?), tudó (?) kormánypárti többségre és arra, hogy a kormánypárti képviselők megszavazták Vadai Ágnes és Szűcs Erika maximális összegű pénzbirságát az Országgyűlésben monoklival és feliratokkal való tiltakozásuk miatt.


A megmozduláson több százan vettek részt, a hölgyek többsége - szolidaritásuk kifejezéseként - festett monoklikkal.

Monoklis tüntetés

A tüntetés házigazdája Búzás Anna, Bátran NŐ! alapító tag, egyben a Demokratikus Koalíció makói országgyűlési képviselő-jelöltje volt. A demonstráción ott volt a Bátran NŐ! valamennyi alapítója, Wirsching Viktória, Gálvölgyi Dorka és nem utolsó sorban a beszédet is mondó Vadai Ágnes, a DK alelnöke. Hallhattuk Tallós Rita színművésznő történetét, felszólalt Bitó László az "Érvek a nők legsajátosabb önrendelkezési jogának védelmében" című röpirat szerzője. Borka-Szász Tamás, a DK csepeli önkormányzati képviselője, egyben országgyűlési képviselő-jelöltje Vajda János A vén mosónő című versét olvasta fel. Találkoztunk MSZP-s és LMP-s képviselő hölgyekkel is, így Lendvai Ildikóval, Kunhalmi Ágnessel és Szél Bernadettel. Laptársunk, a Hírhatár Online is beszámolt az eseményről.

Szűcs Erika, Wirsching Viktória, Keszthelyi Dorottya és Búzás Anna

Szerkesztőségünk X. kerületi hölgyekkel is találkozott. Mindegyikük monoklit viselt. Démeth Ferencnétől megtudtuk, hogy ő is élt olyan párkapcsolatban, melyben bántalmazták. Neki sikerült ebből a kapcsolatból kiszállnia. Nem csak bántalmazott nőként volt számára fontos a megmozduláson való részvétel, hanem Bátran NŐ!-ként is. Felháborítja Balogh József elhíresült "vakkomondoros" esete és az, hogy a mai napig közszereplő lehet egy nőt bántalmazó ember, továbbá, hogy a DK-s képviselő hölgyek pénzbírságot kaptak, mert a Parlamentben tiltakozásukat fejezték ki Balogh képviselő esete kapcsán. Egyetért Vadai Ágnessel, miszerint "a kormánypárti többség a nőverők oldalára állt".

Démeth Ferencné és Zsuzsa KőbányárólPatay-Papp Judit, a DK Kőbánya-Kispesti választókerületi elnöke szintén megjelent a demonstráción. Beszámolt róla, hogy nőként és Bátran NŐ!-ként is fontos volt számára, hogy részt vegyen az eseményen. Szolidáris minden családon belüli erőszakot elszenvedő nővel, Patay-Papp Judit és Démeth Ferencné (fotó: Polgári László Vince)gyermekkel és férfivel. Úgy véli, hogy bár ezer sebből vérzik az ország, de a politikusoknak sürgősen, egyszer és mindenkorra valódi megoldást, megoldásokat kell letenniük az asztalra. Hatékony törvényre van szükség, melyben igazi védelmet biztosítanak az áldozatoknak és valódi szankciókkal súlytják a lelki és/vagy fizikai bántalmazást elkövetőket. Elmesélte, hogy ő nem érintett a családon belüli erőszakban, azonban a monokli viselést már megtapasztalta. 13 évesen, egy kézilabda mérkőzésen szerezte az átmeneti sport sérülést. Akkor, 29 évvel ezelőtt azonban, amíg a monokli az arcán éktelenkedett, rengetegen állították vagy szólították meg szörnyűlködve, hogy mi történt, ki verte meg. Ma végig utazott a 9-es busszal a fél városon a sminkelt monoklival és senki fel sem kapta a fejét. Ezt a fajta, az élet minden területén tapasztalható közömbösséget kell szerinte felváltania a nyitott és nyílt érdeklődésnek, segíteni- és tenni akarásnak. Mert önmagában a jó törvény sem elegendő, hogy kezelje Magyarország a családon belüli erőszakot. Ehhez a társadalomnak is egy irányba mutatóan kell cselekednie.


Az eseményen készült képeinket itt tekinthetik meg.


ÉJ, LP


Képek: facebook/Bátran NŐ!, facebook/László Vince Polgári