Családokról – családoknak


A családtagokat mindig is összefűzi valamiféle megtartó és védelmező erővel bíró láthatatlan fonál. Ennek módja és megvalósulási formája igen sokféle lehet, előfordulhat azonban az is, hogy egy-egy családban olyan problémák adódnak, melyek megoldására – a családtagok minden igyekezete ellenére – nem képesek és az egyensúly megbillen.

 

Hazánkban sok család szembesül valamilyen fizikai vagy érzelmi hiánnyal, és folytat küzdelmet az egyensúly helyreállításáért. Fontos tudniuk, hogy saját erőforrásaikon túl ilyenkor nyújthatnak segítséget a befogadó szülők, akár rövidebb, akár hosszabb időre. Ők azok, akik vállalják a gyermek testi-lelki gondozását, nevelését, egyúttal a rájuk bízott gyermek édes szüleit is segítik a szükséges változások véghezvitelében, hogy mihamarabb újból együtt élhessenek. Fontos támaszt nyújtanak a gyermekvédelmi gyámok is a gyermek biztonságélménye érdekében.

 

Ahhoz, hogy a nevelőszülők hivatásukra megfelelően felkészüljenek, képzésük során széleskörű elméleti és gyakorlati, pedagógiai, pszichológiai, jogi és egészségügyi ismereteket sajátítanak el, miközben nagy hangsúly helyeződik készségeik fejlesztésére, a gyermekek védelmében betöltött segítő szerepük körvonalazására. A képzés kiemelten tekint a különböző fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családokra, s azokra is, akiknél igen érzékeny, hároméves kor alatti kisgyermek nevelkedik. Fontos, hogy a személyükre hangolt figyelmük megfelelő tudásra és készségekre alapozódjon.

 

A felkészítő tananyagokat a TÁMOP 5.4.10-12/1-2012-0001 projekt keretében a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola szakmai munkacsoportja dolgozta ki, és tette honlapján elérhetővé (www.avkf.hu/kotetek). A kötetek megtekintését szeretettel ajánljuk azok számára is, akik a családjukban tapasztalt különböző élethelyzetek által felvetett kérdésekre szeretnének választ kapni, illetve szempontokat megfogalmazni a felmerülő problémák megoldása érdekében.

 

Napjainkban is országszerte több száz nevelőszülő képzése zajlik, akik immár a család működésére is szakemberként tekintenek, munkájukat pedig foglalkoztatási jogviszonyban végzik. Nagy segítséget nyújt számukra, hogy a képzés során más befogadó szülői családokkal is rendszeresen találkozhatnak. Az így megosztott tapasztalatok is vállalt hivatásuk kiteljesedését segítik elő.

 

Apor Vilmos Katolikus Főiskola

szakmai munkacsoportja

 

X